ДЕТЕКТОР НА ЗЪБНА ПЛАКА СОВА
Арт. №: 30050705ДЕТЕКТОР НА ЗЪБНА ПЛАКА СОВА
ПЕРСОНАЛЕН ДЕТЕКТОР НА ЗЪБНА ПЛАКА СОВА 2
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Детекторът служи за откриване на натрупана зъбна плака, която е основна причина за възникването на кариеси и пародонтити (пародонтоза).
Използва се свойството на порфирините, произвеждани от микроорганизмите, съдържащи се в зъбната плака да флуоресцират в розов до червен цвят, при осветяване с виолетова светлина.
Детекторът е за лична (персонална) употреба в домашни условия:
- от децата, за да бъдат мотивирани да поддържат устна хигиена като ефективно да отстраняват плаката;
- при профилактика на гингивални и пародонтални заболявания;
- за контрол на оралната хигиена след поставяне на импланти;
- за следене състоянието на снимаемата зъбна протеза и носещите зъби;
- за следене нивото на оралната хигиена по време на ортодонтско лечение, когато могат да възникнат кариеси около елементите на брекетите и др.
Причината за образуването на кариеси и пародонтити е наличието на колонии от кариесогенни бактерии в зрялата зъбна плака. Те са агресивни към прилежащите тъкани и предизвикват възпаления на венеца или разтваряне на емайла.
Зрялата зъбна плака е лепкава желатинообразна маса, съдържаща бактерии и техните продукти. Местата, където плаката се образува са: върху зъбите, над и под ръба на венеца. Ако не бъде периодично отстранявана, тя минерализира и се превръща в зъбен камък, който със своите токсични бактериални продукти уврежда венците. Зъбната плака е първопричината на повечето от заболяванията в устата, като: кариес на зъбите, заболявания на венците и лигавицата.
Зрялата зъбната плака, за съжаление, е почти невидима за очите. Ето защо се препоръчва миенето на зъби да става с четка и паста за зъби за време от 3 до 5 минути. Това продължителното действие върху зъбите може да предизвика нежелателно изтъркване на емайла или травмиране на венците, без да може да се види с просто око, че плаката е отстранена напълно.
До скоро нямаше уред за светлина диагностика, чрез който в домашни условия всеки да може да види с просто око дали е отстранил плаката.
Местата с опасно натрупани колонии от бактерии в зъбната плака започват да светят (флуоресцират) с ярък розов до червен цвят под въздействието на виолетовата светлина, излъчвана от детектора СОВА 2.
Светещите бактерии вече се виждат и лесно и бързо се отстраняват с четка, паста, конец или с помощта на лекаря по дентална медицина.
Местата, където се натрупват бактериите, обикновено са: междузъбните пространства, над и под ръба на венеца, местата около зъбните аномалии, фисурите, местата под зъбните корони и протези, и др. В денталната медицина те се определят като ретенционни зони - зони на натрупване на зъбна плака.
Главната цел на ежедневната устна хигиена е премахването на бактериите от тези зони, за да се намали рискът от появата на кариеси и пародонтити.
Показателят за добра устна хигиена е липсата на флуоресценция от непочистени колонии от бактерии в устата.
Регистриран за медицинска употреба с Удостоверение № BG / CA01 / MD0025 / 19.08.2014 г. на Агенция по лекарствени средства.
ПРИНЦИП НА ДЕЙСТВИЕ
Зъбната плака е аморфна бактериална маса, която се образува върху зъбите, над и под венечния ръб.
Състои се от микроорганизми с различен болестотворен ефект, който се засилва при консумация на захари, лоша устна хигиена и намалено слюноотделяне.
Зъбната плака се натрупва най-много по фисурите на кътниците, по страничните повърхности на зъбите и над гингивалната бразда.
Ако не бъде периодично отстранявана, тя минерализира и се превръща в зъбен камък, който със своите токсични бактериални продукти уврежда венците. Зъбната плака е първопричината за повечето от заболяванията в устата като кариес на зъбите, заболявания на венците и лигавицата.
Зъбната плака не може да се види с просто око. При предизвикване на флоуресценция, местата на натрупване на бактерии стават видими и могат да се отстранят в домашни условия или с помощта на зъболекар.
Диагностиката със светлина предлага един бърз, интелигентен метод, при който при осветяване флуоресцират в червен цвят само наличните порфирини от натрупаните кариесогенни бактерии.
КОМПЛЕКТЪТ СЪДЪРЖА:
- Детектор на зъбна плака;
- Работно огледало;
- Батерия 1.5 V тип ААА (не е включена);
- Транспортна опаковка.
ТЕХНИЧЕСКИ ПАРАМЕТРИ:
- Дължина на светлинното излъчване: 400 nm ± 10 nm;
- Дължина: 100 mm;
- Диаметър: 15 mm;
- Тегло: 50 G;
- Захранване: батерия 1,5 V тип ААА.
УСТРОЙСТВО
Уредът се състои от две части - детектор и работно огледало за наблюдение, лингвално (от страната на езика) и вестибуларно (от страната на бузата).
НАЧИН НА УПОТРЕБА
Силата на светлината от флуоресценцията на порфирините е слаба, поради което е добре детекторът да се използва в затъмнено помещение.
Препоръчително е преди започване на наблюдението да се изчака няколко секунди, за да се адаптират очите.
При осветяване на натрупани бактерии от т.н. зряла плака, те започват да светят в розов до червен цвят. Колкото е по-наситен цветът, толкова повече са натрупаните микроорганизми.
При липса на такива натрупвания се наблюдава само бледозелена флуоресценция от здрав дентин.
Зоните с натрупана плака се почистват с паста и четка за зъби, специални интердентални четки, конци за зъби, клечки за зъби, антиплакови води за уста. При невъзможност за отстраняване на плаката се препоръчва консултация със зъболекар.
НАЧИН НА РАБОТА ПРИ ФРОНТАЛЕН ОГЛЕД
Свалете работното огледало от детектора.
Намалете фоновото осветление (загасете лампата). Изчакайте десетина секунди да привикнат очите Ви. Натиснете черния бутон, за да светне детекторът. Насочете внимателно светлината към зоните за оглед.
Проверете има ли зони около зъбите, които флуоресцират в бледорозово до червено. Ако има такива това означава, че в тези зони има концентрация на бактерии от така наречената зряла зъбна плака.
НАЧИН НА РАБОТА ЗА ЛИНГВАЛНО И ВЕСТИБУЛАРНО НАБЛЮДЕНИЕ
Вземете работното огледало. Ако е зацапана повърхността му я почистете. Навийте работното огледало върху детектора. Ако огледалото е студено, затоплете го до телесна температура, против изпотяване.
Застанете срещу стенно огледало. Поставете детектора заедно с работното огледало в устата и завъртете огледалната повърхност на работното огледало така, че да видите отражението на зъбите Натиснете черния бутон за да светне детектора.
Процедирайте както при фронтален оглед.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ И ПРЕПОРЪКИ
1. Уредът е предназначен за индивидуална употреба.
2. При работа с детектора е забранено насочването му към очите!
3. Препоръчва се родителски контрол при употреба от деца.
4. Почистването на работното огледало се извършва с парче памучен плат напоен със спирт за дезинфекция.
СМЯНА НА БАТЕРИЯТА
1. Развийте капачката.
2. Извадете батерията тип ААА.
3. Поставете нова батерия от същия тип.
4. Предайте старата батерия, съгласно местните разпоредби за отпадъци.
Забележка: При постепенното изтощаване на батерията интензивността на светене на детектора намалява. Фирмата препоръчва подмяна с нова.
ИЗИСКВАНИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ
Приборът е маркиран със знак СЕ в съответствие с Medical Device Directive 93/42/ЕЕС. Приборът е клас I в съответствие с тази Директива.
Приборът не излъчва електромагнитни смущения и не оказва вредно влияние върху работата на други апарати.
Когато приключи употребата на продукта, отпадъкът който се образува се събира разделно.
Забранява се изхвърлянето му в контейнери за смесени битови отпадъци.
ГАРАНЦИЯ
Гаранция на производителя: 1 година.
Гаранцията не покрива износването на батериите.
Производител: ОПТИКА ЛАЗЕР, България.
Подобни продукти на ДЕТЕКТОР НА ЗЪБНА ПЛАКА СОВА
ДЕТЕКТОР НА ЗЪБНА ПЛАКА СОВА е свързан към
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Смърт на дете след упойка: Можеше ли трагедията да бъде предотвратена
- Домашни средства и билки при изваден зъб
- д-р Николай Стоянов
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- Одонтогенни инфекции
- д-р Васил Георгиев Василев
- Д-р Пламен Иванов Димитров
- Природни средства срещу зъбен камък
- Кога може да се пие алкохол след вадене на зъб?
Коментари към ДЕТЕКТОР НА ЗЪБНА ПЛАКА СОВА