МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ DR.FREI A - 20
Арт. №: 30048913МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ DR.FREI A - 20
Характеристики:
Комплект за кръвно налягане Aneroid - класик;
Сфигмоманометър - механизъм с берилий и цинк;
Маншет - комфорт 22-36 см с фиксиращ метален пръстен;
Стетоскоп - да;
Мека чанта - да;
Гаранция - 2 години.
ВНИМАНИЕ:
Моля, внимателно прочетете настоящата инструкция преди използване на апарата за кръвно налягане. Спазвайте всички правила за ползване с цел избягване повреда на уреда и причиняване на собствена вреда. Консултирайте се с лекар за нивото на Вашето артериално налягане.
СГЛОБЯВАНЕ НА УРЕДА
Маншетът трябва да е готов за употреба. Ако краят му не е поставен в металния пръстен, го разгънете пред себе си и поставете металния пръстен отляво. Промушете маншета през металния пръстен. Ако сте сгънали маншета правилно, велкро закопчалката ще се намира извън сгънатата част на маншета. Използвайте схемата, за да сглобите уреда.
1. Съединете манометъра с лявата тръба.
2. Съединете помпата с дясната тръба.
3. Съединете главата на стетоскопа с единичния край на Y-образната тръба.
4. Съединете металната част на стетоскопа с двойния край на Y-образната тръба.
Забележка: Размерът на маншета за горната част на ръката е с обиколка 22-36 см. За по-лесно сглобяване използвайте схемата.
Фиксирайте всички части пр; вилно, за да избегнете травми или повреда на уреда.
КАКВО Е КРЪВНО НАЛЯГАНЕ
Артериалното налягане е силата, с която кръвта притиска стените на кръвоносните съдове, докато се движи по тях. Сърцето работи като помпа. Когато се съкращава, приливът на кръв притиска стените на артериите и създава максимално налягане. Това налягане се нарича «систолично».
Когато сърцето се отпуска в почивката между съкращенията, налягането на кръвта е минимално. Това налягане се нарича «диастолично».
Когато лекарят измерва налягането, той констатира цифровата стойност на систоличното и диастоличното налягане. Например, ако Вашето налягане е 126/76, това означава, че Вашето систолично налягане е 126, а диастоличното - 76. Стойностите се измерват в милиметри живачен стълб и се записват като 126/76 мм жив. ст.
Артериалното се променя през различните части на денонощието. Има много фактори, които оказват влияние на артериалното налягане: физическа активност, физически натоварвания, емоционално състояние, прием на лекарства. Еднократното измерване не дава реална картина за артериалното налягане. Необходимо е артериалното налягане да се измерва през определени интервали от време.
ВАЖНО: КОНСУЛТИРАЙТЕ СЕ С ЛЕКАР, ЗА ДА ОПРЕДЕЛИТЕ НИВОТО НА НАЛЯГАНЕТО, КОЕТО Е НОРМАЛНО ЗА ВАС. САМО КВАЛИФИЦИРАН ЛЕКАР МОЖЕ ДА ДИАГНОСТИЦИРА И НАЗНАЧИ ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ПОВИШЕНО АРТЕРИАЛНО НАЛЯГАНЕ. СТАРАТЕЛНО ОТРАБОТЕТЕ ПРОЦЕДУРАТА ПО ИЗМЕРВАНЕ НА АРТЕРИАЛНОТО НАЛЯГАНЕ С ТОЗИ УРЕД.
КАК СЕ ИЗМЕРВА НАЛЯГАНЕТО
1. Заемете удобна позиция, при която краката Ви не са кръстосани, гърбът и ръката имат опора. Дръжте ръката на нивото на сърцето.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: за избягване на повреди и получаване на неправилни резултати се убедете, че всички части на уреда са съединени правилно и са фиксирани.
2. Намерете подмишничната /брахиалната/ артерия, поставяйки два пръста на 2 сантиметра над вътрешната лакътна свивка.
3. Поставете лявата ръка в гривната, направена от маншета. Разположете долния край на маншета приблизително на 1-2 сантиметра над лакътната свивка по такъв начин, че въздушните тръби да минават над подмишничната артерия.
4. Маншетът трябва плътно да обвие ръката. Между маншета и ръката не трябва да има свободно място повече от един пръст. Фиксирайте маншета, подпъхвайки го през металния пръстен и закопчавайки с лепенката. Убедете се, че маншетът е поставен правилно.
5. Поставете слушалките на стетоскопа в ушите.
6. Поставете главата на стетоскопа над артерията в областта на лакътната гънка под маншета или на 1-2 сантиметра над маншета.
7. Поставете ръката си на масата. Отпуснете ръката и я обърнете с дланта нагоре. Убедете се, че маншетът се намира на нивото на сърцето.
8. Сложете манометъра пред себе си. Дръжте помпата в дясната ръка. Затворете въздушния клапан, разположен върху помпата, като завъртите винта по посока на часовниковата стрелка.
9. За да напомпате маншета, бързо стискайте помпата в ръката си. Ако Ви е ИЗВЕСТНО средното ниво на Вашето СИСТОЛИЧНО налягане, помпайте маншета, докато стрелката на манометъра не премине на 30 мм жив. ст. над Вашето ОБИЧАЙНО СИСТОЛИЧНО налягане. Ако не го знаете или не сте сигурни в тази стойност, консултирайте се с лекар.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: НИКОГА НЕ НАПОМПВАЙТЕ МАНШЕТА ПОВЕЧЕ ОТ 280 мм жив. ст. МОЖЕ ДА ТРАВМИРАТЕ СЕБЕ СИ ИЛИ ДА ПОВРЕДИТЕ УРЕДА.
10. Бавно отваряйте въздушния клапан, завъртайки винта срещу часовниковата стрелка. Изпускайте въздуха със скорост 2-4 мм жив. ст. в секунда.
11. Внимателно слушайте тоновете през стетоскопа и наблюдавайте стрелката на манометъра. Когато чуете първия ясен звук, това е стойността на СИСТОЛИЧНОТО артериално налягане.
12. Продължавайте да изпускате въздуха със скорост 2-4 мм жив. ст. в секунда. Когато е достигната стойността на ДИАСТОЛИЧНОТО артериално налягане, звукът на пулса вече няма да се чува.
13. Отворете въздушния клапан, завъртайки винта срещу часовниковата стрелка, за да изпуснете напълно въздуха от маншета. Нанесете получените данни в дневника. Резултатите трябва да се записват веднага след измерването (за да не се забравят показанията). Свалете стетоскопа. Свалете маншета.
ЗАБЕЛЕЖКА: Ако искате да измерите налягането още веднъж, може да напомпате маншета отново. Тъй като кръвоносните съдове се изпълват с кръв, трябва да се направи пауза не по-малко от 5 минути преди повторното измерване, за да има правилни резултати от измерването.
КРАТКО РЪКОВОДСТВО
ПРЕДИ ИЗМЕРВАНЕТО
1. ИЗМЕРВАЙТЕ артериалното налягане ПО ЕДНО И СЪЩО време всеки ден.
2. Преди измерването трябва ДА СИ ПОЧИНЕТЕ минимум 5 минути.
3. Свалете дрехите, които притискат ръката Ви.
4. Пациентът НЕ трябва да яде, пуши, да се подлага на физически натоварвания поне 30 минути преди измерване.
ПО ВРЕМЕ НА ИЗМЕРВАНЕТО
1. РАЗПОЛОЖЕТЕ МАНШЕТА на нивото на сърцето.
2. ГЛАВА НА СТЕТОСКОПА трябва да са НА БРАХИАЛНАТА АРТЕРИЯ. ^
3. ПОМПАЙТЕ въздух до съответното ниво (30-40 мм жив. ст. над очакваното равнище да налягане).
4. Пациентът НЕ трябва да говори или да се движи по време измерването:
5. ИЗПУСКАЙТЕ ВЪЗДУХА със скорост 2-4 мм жив. ст. в секунда.
СЛЕД ИЗМЕРВАНЕТО
1. НАПРАВЕТЕ ПАУЗА от 5 минути преди следващото измерване.
ГРИЖА
За да защитите Вашия уред от повреди, моля, ИЗБЯГВАЙТЕ пране или намокряне на маншета, прегряване повърхността на стетоскопа и падане на манометъра.
При производството Вашият нов уред за измерване на артериалното налягане е преминал проверка за сигурност и точност. Въпреки това, както и всеки друг прецизен уред, който се ползва постоянно, уредът за измерване на артериалното налягане се препоръчва да се проверява периодично. Когато въздухът от маншета е напълно изпуснат, стрелката на манометъра трябва да показва сектор нула. Ако стрелката на манометъра се намира зад пределите на сектор нула, получените резултати ще бъдат недействителни. В този случай трябва да се обърнете към най-близкия сервиз за калибриране на уреда (адресът на сервиза е посочен в гаранционната карта).
ГАРАНЦИЯ
За уреда за измерване на артериалното налягане се определя гаранционен срок от 2 години от датата на закупуване. Гаранцията за маншета и крушата е 1 година от датата на закупуване. Гаранцията не важи за повреди, възникнали в резултат на неправилна експлоатация, нещастни случаи, неспазване на инструкциите за експлоатация и модификация на уреда, извършени от трети лица.
Гаранцията важи само при наличие на гаранционна карта, попълнена от продавач, при наличие на печат от търговската организация, касова бележка и при неповредена опаковка.
• Гаранцията не важи за износване на маншети, батерии, гумени тръби и опаковка на уреда.
• Гаранцията не важи за повреди, възникнали в резултат на неправилно използване, нещастни случаи, неспазване на инструкциите за експлоатация или самостоятелни опити за отваряне и/или ремонт на уреда.
• На връщане не подлежат уреди без оригинална опаковка и при наличие на механични повреди (надраскване, петна и т.н.), а също така в непълен комплект.
• Ако уредът е бил в експлоатация и подлежи на ремонт, той не може да бъде заменен с нов.
В случаите, когато по време на гаранционния срок стоката е използвана без да се спазват правилата за употреба, ремонтът се извършва за сметка на потребителя.
Производител: FreiCare Swiss GmbH, Швейцария
Коментари към МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ DR.FREI A - 20