МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ УНИМАРК КЛАСИК
Арт. №: 30021948МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ УНИМАРК КЛАСИК
Модел: Classic HBPK-A - механичен
Апаратът Classic HBPK-A на Unimark е прецизен механичен уред за измерване на кръвното налягане по метода на Коротков, който се смята за еталонен в световната практика. Вграденият в маншона стетоскоп Ви позволява бързо и без чужда помощ да измерите Вашето кръвно налягане в домашни условия.
Моля, прочетете внимателно ръководството, преди използването на апарата. При неправилна употреба се изключва всякаква гаранция.
Внимание! Апаратът съдържа точен механизъм от часовников тип. Не го подлагайте на удар и сътресения!
Какво е кръвно налягане?
Кръвното налягане е налягането, упражняващо натиск върху артериалния път, когато кръвта тече през артериите - измерено на нивото на сърцето. Налягането, което се получава, когато сърцето се свива и разпраща кръвта, се нарича систолично (най-високо) кръвно налягане. Налягането, когато сърцето се разширява и кръвта нахлува в него, се нарича диастолично (най-ниско) кръвно налягане.
Кръвно налягане и здраве.
Сред разнообразните заболявания, засягащи съвременните хора, проблемът с кръвното налягане е най-често срещан. Добре известен факт е, че хипертонията причинява церебрални и сърдечни заболявания. Единен стандарт за кръвно налягане е съгласуван от Световната здравна организация. Този стандарт представлява обща насока, докато кръвното налягане варира според индивидуалните особености на човека като възраст, здравословно състояние и пр. Затова, винаги се консултирайте с Вашия лекар.
Стардарт за кръвно налягане.
Не съществува универсално приета дефиниция на хипотонията, но систолично налягане под 99 мм.ж.ст. обикновено се счита за хипотония. Когато използвате лекарствено средство, трябва да се консултирате с Вашия лекар.
Кръвното налягане варира непрекъснато!
Вие не трябва излишно да се тревожите от измерените стойности при едно или две измервания. Кръвното налягане варира в рамките на деня и в рамките на месеца. То също така се влияе от сезона или от температурата. Нещо повече - кръвното налягане нараства с възрастта.
Поставяне на маншета и провеждане на измерването:
1. Съединете въздуховодите към манометъра и главата на стетоскопа.
2. Поставете маншета на лявата ръка по такъв начин, че въздуховодът да минава през средата на вътрешната страна на ръката (над артерия Брахиалис).
3. Обвийте маншета около ръката, така че да не е нито много стегнат, нито много отпуснат и долния му край (в който е вградена главата на стетоскопа) да бъде на 1-2 см над лакътната става от вътрешната страна.
4. Внимателно поставете ушните накрайници на стетоскопа в ушите.
5. Затегнете винтила на помпата в посока на часовниковата стрелка и създайте налягане в маншета, докато скалата покаже 180-200 мм. Ако долавяте пулса в слушалката, напомпайте, докато не се чуват никакви звуци.
6. Бавно развийте винтила на помпата в посока, обратна на часовниковата стрелка, така че показанията на манометъра да намаляват с 2-3 деления на секунда.
7. С помощта на стетоскопа долавяме пулса от надлакетната артерия. Когато налягането в маншона се изравни със систоличното, се чува ясен звук от ударите на сърцето. Когато звукът утихне (изчезне), налягането съвпада с диастоличното. Звукът, който чувате, се изменя по сила и преминава през 5 фази.
- начални удари (СИСТОЛИЧНО НАЛЯГАНЕ)
- силата на звука нараства
- звукът достига максимална сила
- звукът отслабва
- престава да се чува (ДИАСТОЛИЧНО НАЛЯГАНЕ)
8. Изпуснете въздуха и развийте маншета.
За правилното измерване:
1. В помещението, където се извършва измерването трябва да е топло.
2. Изчакайте половин час преди измерването след хранене, чаша кафе или след тютюнопушене. Измерването се извършва в седнало положение, гърбът е облегнат на облегалката на стола, а ръката с маншета лежи на масата.
3. Не навивайте ръкава, ако дрехата Ви е стегната и не слагайте маншона върху ръкава.
4. Преди да извършите измерването, изчакайте известно време за релаксация. Обикновено първото измерване е по-високо. Затова измерването трябва да се извършва минимум два пъти през 2-3 мин., като разликата между две измервания да е в пределите на 5 мм Hg, като отчетете по-ниския резултат.
6. Минималните измервания, които трябва да извършвате на ден, са сутрин след събуждане и вечер (примерно в 21 ч.). Ако през деня се почувствате недобре, направете допълнително измерване и записвайте резултатите в ежедневника.
Запомнете! Ежедневният контрол на кръвното налягане и пълното разбирателство с лекуващия Ви лекар, снижават риска от инфаркт и инсулт.
Внимание:
1. Апаратът съдържа високопрецизни части. Следователно избягвайте екстремни температури, влажност и пряка слънчева светлина. Не допускайте изпускане на апарата или силни удари върху него и го предпазвайте от прах.
2. Почиствайте апарата с леко влажна кърпа. Не перете маншета и не използвайте химикали при почистването му. Никога не ползвайте алкохол или бензин за почистване.
3. Не използвайте никакви инструменти за отваряне на апарата и не поправяйте нищо в него. При проблем, моля обърнете се към оторизирания сервиз.
Гаранция:
24 месеца
Производител: USA
Коментари към МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ УНИМАРК КЛАСИК