ЛИРИКА капсули 100 мг * 21
Арт. №: 30022650ЛИРИКА капсули 100 мг * 21
Всяка твърда капсула съдържа 25 mg прегабалин (pregabalin). Капсулите Lyrica съдържат същои лактоза монохидрат.
1. Терапевтични показания
- Невропатична болка
Lyrica е показана за лечение на периферна и централна невропатична болка при възрастни.
- Епилепсия
Lyrica е показана като добавъчно лечение при възрастни с парциални припадъци с или безвторична генерализация.
- Генерализирано тревожно разстройство
Lyrica е показана за лечение на генерализирано тревожно разстройство (ГТР) при възрастни.
2. Дозировка и начин на приложение
Дозовият интервал е от 150 до 600 mg на ден, разпределени в два или три приема.Lyrica може да бъде приемана с или без храна.
Невропатична болка
Лечението с прегабалин може да започне с доза от 150 mg на ден. В зависимост отиндивидуалния терапевтичен отговор на пациента и поносимостта дозировката може да бъдеувеличена до 300 mg на ден след интервал от 3 до 7 дни, а при необходимост до максималнадоза от 600 mg дневно след допълнителен 7-дневен интервал.
Епилепсия
Лечението с прегабалин може да започне с доза от 150 mg на ден. В зависимост отиндивидуалния терапевтичен отговор на пациента и поносимостта дозировката може да бъдеувеличена до 300 mg на ден след 1 седмица. Максималната доза от 600 mg на ден може да бъдедостигната след още една допълнителна седмица. Генерализирано тревожно разстройство
Дозовият интервал е от 150 до 600 mg на ден, разпределени в два или три приема.Необходимостта от лечение трябва да бъде преоценявана редовно.Лечението с прегабалин може да започне с доза от 150 mg на ден. В зависимост отиндивидуалния терапевтичен отговор на пациента и поносимостта дозировката може да бъдеувеличена до 300 mg на ден след 1 седмица. След една допълнителна седмица дозировкатаможе да бъде увеличена до 450 mg на ден. Максималната доза от 600 mg на ден може да бъдедостигната след още една допълнителна седмица.Прекратяване на лечението с прегабалинВ съответствие с настоящата клинична практика, ако лечението с прегабалин трябва да бъдепрекратено се препоръчва това да стане постепенно в рамките минимум на 1 седмицанезависимо от показанието (вж. точка 4.8). Приложение при пациенти с чернодробно увреждане
При пациенти с чернодробно увреждане не е необходима промяна на дозировката (вж. точка5.2).
Приложение в детска и юношеска възраст
Lyrica не се препоръчва за употреба при деца под 12-годишна възраст и юноши (12 - 17годишна възраст) поради недостатъчни данни относно безопасността и ефикасността (вж. точка5.3).Приложение при пациенти в напреднала възраст (над 65 години)При пациенти в напреднала възраст може да се наложи намаляване на дозата на прегабалинпоради намалена бъбречна функция (вж. "Пациенти с нарушена бъбречна функция").
3. Противопоказания
Свръхчувствителност към активното вещество или някое от помощните вещества.
4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
В съответствие с настоящата клинична практика при някои пациенти с диабет, които наддаватна тегло при лечение с прегабалин, е необходимо адаптиране на хипогликемичното лечение.От постмаркетинговия опит има съобщения за реакции на свръхчувствителност, включителнослучаи на ангиоедем. Ако възникнат симптоми на ангиоедем, като подуване на лицето, околоустата или на горните дихателни пътища, прегабалин трябва да се спре незабавно.Лечението с прегабалин е било свързано с виене на свят и сънливост, които биха могли даувеличат честотата на случайно нараняване (падане) при пациенти в напреднала възраст. Има ипост-маркетингови съобщения за загуба на съзнание, объркване и умствено увреждане.Следователно, пациентите трябва да бъдат посъветвани да бъдат с повишено внимание, докатоне се запознаят с потенциалните ефекти от лечението.
При контролирани проучвания, по-голяма част от пациентите, лекувани с прегабалин, сасъобщили за замъглено виждане, в сравнение с пациентите, лекувани с плацебо, което еотзвучало в повечето случаи при продължително прилагане. При клиничните проучвания,където са проведени офталмологични изследвания, честотата на намаляване на зрителнатаострота и промени в зрителното поле е по-голяма при пациентите, лекувани с прегабалин,отколкото при пациентите, лекувани с плацебо; честотата на фундоскопските промени е по-голяма при пациентите, лекувани с плацебо (вж. точка 5.1).От постмаркетинговия опит също се съобщават нежелани реакции по отношение на зрението,повечето от които се отнасят до преходно замъгляване на виждането или други промени взрителната острота. Спирането на прегабалин може да доведе до отзвучаване или подобряванена тези зрителни симптоми.Съобщават се случаи на бъбречна недостатъчност, а прекратяването на прегабалин убедителнопоказва обратимостта на тази нежелана лекарствена реакция.Съществуват недостатъчно данни за спирането на приема на съпътстващи антиепилептичнилекарства след постигане на контрол на припадъците с прегабалин като добавъчна терапия, зада се премине на монотерапия с прегабалин. Наблюдавани са симптоми на отнемане при някои пациенти след спиране на краткосрочно идългосрочно лечение с прегабалин. Следните събития са били споменати: безсъние, главоболие,гадене, диария, грипен синдром, нервност, депресия, болка, потене и замайване. Пациентитетрябва да бъдат информирани за това при започване на лечението.
Липсват данни за честотата и тежестта на симптомите на отнемане в зависимост отпродължителността на употреба и дозировката на прегабалин при прекратяването надългосрочно лечение с прегабалин.
Налице са пост-маркетингови съобщения за застойна сърдечна недостатъчност при някоипациенти, получаващи прегабалин. Тези реакции се наблюдават предимно при пациенти встарческа възраст със сърдечно-съдови увреждания по време на лечение на невропатия спрегабалин. Прегабалин трябва да се използва с внимание при тези пациенти.Преустанавяването на прегабалин може да доведе до отзвучаване на реакцията.Пациенти с редки наследствени заболявания като галактозна непоносимост, дефицит на лактазана Lapp или глюкозо-галактозна малабсорбция не трябва да приемат това лекарство.При лечението на централна невропатична болка в резултат на гръбначномозъчна травма е билаувеличена честотата на нежеланите събития като цяло, нежеланите събития от страна на ЦНС иособено сънливостта. Това може да се отдаде на адитивен ефект, дължащ се на съпътстващотолечение (напр. анти-спастични агенти), необходимо за това състояние. Това трябва да се имапредвид, когато прегабалин се предписва за това състояние.
5. Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Тъй като прегабалин се екскретира предимно в непроменен вид в урината, метаболизира сепренебрежимо малко при хора (
Съответно, в in vivo проучвания не са наблюдавани клинично значими фармакокинетични взаимодействия между прегабалин и фенитоин, карбамазепин, валпроева киселина,ламотрижин, габапентин, лоразепам, оскикодон или етанол. Популационен фармакокинетиченанализ показва, че пероралните антидиабетни средства, диуретиците, инсулин, фенобарбитал,тиагабин и топирамат нямат клинично значим ефект върху клирънса на прегабалин. Едновременното приложение на прегабалин и пероралните контрацептивни средства норетистерон и/или етинил естрадиол не повлиява фармакокинетиката при стационарно състояние на нито едно от тези вещества. Прегабалин може да засили ефектите на етанол и лоразепам. В контролирани клиничнипроучвания многократни перорални дози прегабалин, приложени едновременно с оксикодон, лоразепам или етанол, не водят до клинично значими ефекти върху дишането. От пост-маркетинговия опит има съобщения за дихателна недостатъчност и кома при пациенти,приемащи прегабалин и други лекарства, подтискащи ЦНС. Прегабалин вероятно има адитивнодействие върху нарушенията на познавателната и двигателната функция, причинени отоксикодон. Не са провеждани специфични проучвания за фармакодинамични взаимодействия придоброволци в напреднала възраст. Проучвания за взаимодействия са проведени само привъзрастни.
6. Бременност и кърмене
Липсват адекватни данни за употребата на прегабалин при бременни.Проучванията при животни са показали репродуктивна токсичност (вж. 5.3) Потенциалниятриск при хора е неизвестен. Lyrica не трябва да бъде използвана по време на бременност, освенако не е наложително (ако ползата за майката явно надхвърля потенциалния риск за плода). Прижени в детеродна възраст трябва да бъде прилагана ефективна контрацепция.Не е известно дали прегабалин се екскретира в майчиното мляко при хора; той обаче сеустановява в майчиното мляко при плъхове. Следователно, по време на лечение с прегабалинне се препоръчва кърмене.
7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Lyrica може да има леко или умерено влияние върху способността за шофиране и употреба намашини. Lyrica може да причини замаяност и сънливост и следователно може да повлияеспособността за шофиране или работа с машини. Пациентите се съветват да не шофират, да неработят със сложни машини или да участват в други потенциално рискови дейности докато серазбере дали лечението засяга тяхната способност да извършват тези дейности.
8. Нежелани лекарствени реакции
Клиничната програма на прегабалин е включвала над 9000 пациенти, които са използвалипрегабалин, над 5000 от които са взели участие в двойно-слепи плацебо-контролиранипроучвания. Най-често съобщаваните нежелани реакции са били замаяност и сънливост.Нежеланите реакции обикновено са били леки до умерени по сила. Честотата на прекъсване налечението поради нежелани реакции за всички контролирани проучвания е била 13% припациенти, получаващи прегабалин, и 7% при пациенти, получаващи плацебо. Най-честитенежелани реакции, довели до прекъсване на лечението, в групи, лекувани с прегабалин, са билизамаяност и сънливост.
В долната таблица са изброени по класове и честота (много чести (> 1/10), чести (> 1/100, <1/10), нечести (> 1/1000, < 1/100) и редки (<1/1000)) всички нежелани лекарствени реакции,които са настъпили с честота, по-голяма от плацебо и при повече от един пациент. Във всякогрупиране по честота нежеланите ефекти са представени в низходящ ред по отношениесериозността.
Изброените нежелани реакции биха могли да бъдат свързани и с подлежащото заболяване и/илисъпътстващо лечение.
При лечението на централна невропатична болка в резултат на гръбначномозъчна травма е билаувеличена честотата на нежеланите събития като цяло, нежеланите събития от страна на ЦНС иособено сънливостта (вж. точка 4.4).
Допълнителните реакции, съобщени от пост-маркетинговия опит са включени като: "Снеизвестна честота" в Italic по-долу. Система в организма
Нежелани лекарствени реакции
Нарушения на имунната система
С неизвестна честота: Свръхчувствителност,ангиоедем, алергична реакция
Нарушения на кръвта и лимфната система
Редки:Неутропения
Нарушения на метаболизма и храненето
Чести:Нечести
Редки: Засилване на апетита, Анорексия, Хипогликемия
Психични нарушения
Чести: Еуфорично настроение, обърканост, раздразнимост, намалено либидо
Нечести: Халюцинация, паническа атака, безпокойство, възбуда, депресия, потиснато настроение, промени внастроението, деперсонализация, засилване на безсънието, трудно намиране на думи, патологичнисънища, повишено либидо, аноргазмия, апатия
Редки: Невъздържаност, повишено настроение
Нарушения на нервната система
Много чести: Замаяност, сънливост
Чести: Атаксия, нарушена координация, тремор, дизартрия, нарушения на паметта, нарушения на вниманието,парестезии
Нечести: Синкоп, ступор, миоклонус, повишена психомоторна активност, агезия, дискинезия, замаяност при изправяне, интенционен тремор, нистагъм, когнитивно разстройство, говорно нарушение, хипорефлексия, хипоестезия, амнезия, хиперестезия, чувство на парене
Редки: Хипокинезия, паросмия, дисграфия
С неизвестна честота: Загуба на съзнание, умствено увреждане,главоболие
Нарушения на очите
Чести: Замъглено виждане, диплопия
Нечести: Зрително нарушение, оток на очите, дефект в зрителното поле, понижена зрителна острота, болки в очите, астенопия, сухота в очите, повишена лакримация
Редки С неизвестна честота: загуба на периферно зрение, осцилопсия, нарушенозрително възприятие за дълбочина, фотопсия, дразнене вочите, мидриаза, страбизъм, повишена яркост на образите, Кератит, Нарушения на ухото и лабиринта
Сърдечни нарушения
Тахикардия, Атриовентрикуларен блок І степен, синусова тахикардия,синусова брадикардия, синусова аритмия, Застойна сърдечна недостатъчност
Съдови нарушения
Зачервяване, горещи вълниХипотония, хипертония, студени крайници
Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения
Диспнея, сухота в носа, Епистаксис, стягане в гърлото, назофарингит, кашлица, назална конгестия, ринит, хъркане
Стомашно-чревни нарушения
Повръщане, сухота в устата, запек, флатуленция
Подуване на корема, гастроезофагеален рефлукс, повишено слюноотделяне, хипоестезия на устнатакухина
Асцит, панкреатит, дисфагия, гадене
Подуване на езика, диария, гадене
Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Папулозен обрив, потене
Уртикария, студена пот
С неизвестна честота: Синдром на Stevens Johnson, Сърбеж
Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
Нечести: Мускулни потрепвания, подуване на ставите, мускулни крампи, миалгия, артралгия, болки в гърба, болки в крайник, мускулна скованост
Редки: Рабдомиолиза, цервикален спазъм, болки във врата
Нарушения на бъбреците и пикочните пътища
Инконтиненция на урината, дизурия
Бъбречна недостатъчност, олигурия, Ретенция на урина
Нарушения на възпроизводителната система и гърдата
Чести: Еректилна дисфункция
Нечести: Забавена еякулация, сексуална дисфункция
Редки: Аменорея, секреция от гърдата, болки в гърдата, дисменорея, хипертрофия на гърдата
Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение
Чести: Нарушена походка, чувство за опиянение, уморяемост, периферни отоци, едем
Нечести: Падане, стягане в гърдите, астения, жажда
Редки: Аназарка, пирексия, тръпки, увеличена болка
С неизвестна честота: Оток на лицето
Изследвания
Чести: Увеличаване на телесното тегло
Нечести: Повишение на креатинин фосфокиназата в кръвта, повишение на аланин аминотрансферазата, повишение на аспартат аминотрансферазата, намаление на броя на тромбоцитите
Редки: Повишение на кръвната захар, понижение на калия в кръвта, понижение на броя на левкоцитите, повишение на креатинина в кръвта, загуба на телесно тегло
При някои пациенти са наблюдавани симптоми на отнемане след спиране на краткосрочно идългосрочно лечение с прегабалин. Следните събития са били споменати: безсъние, главоболие,гадене, диария, грипен синдром, нервност, депресия, болка, потене и замайване. Пациентитетрябва да бъдат информирани за това при започване на лечението.Липсват данни за честотата и тежестта на симптомите на отнемане в зависимост отпродължителността на употреба и дозировката на прегабалин при прекратяване на дългосрочнолечение с прегабалин.
9. Предозиране
При предозиране до 15 g не се съобщава за неочаквани нежелани лекарствени реакции.Най-често съобщаваните нежелани лекарствени реакции от пост-маркетинговия опит,наблюдавани при предозиране на прегабалин са включвали сънливост, състояние на объркване,възбуда и безпокойство.Лечението при предозиране на прегабалин трябва да включва общи поддържащи мерки иевентуално хемодиализа при нужда (вж. точка 4.2 Таблица 1). ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА5.1 Фармакодинамични свойстваФармакотерапевтична група: антиепилептици, АТС код: N03AХ16Активното вещество прегабалин е аналог на гама-аминомаслената киселина ((S)-3-(аминометил)-5-метилхексаноева киселина).Механизъм на действиеПрегабалин се свързва с допълнителната субединица (α 2 -δ белтък) на волтаж-зависимитекалциеви канали в централната нервна система, измествайки мощно [3 H]-габапентин.Клиничен опит
Невропатична болка
Ефективността е доказана в проучвания при диабетна невропатия, постхерпетична невралгия игръбначномозъчна травма. Ефективността не е проучена при други модели на невропатичнаболка.
Прегабалин е проучен в 10 контролирани клинични проучвания с продължителност до 13седмици с двукратен дневен прием (ДПД) и до 8 седмици с трикратен дневен прием (ТПД).Като цяло, безопасността и ефективността при режими на дозиране ДПД и ТПД са били сходни.В клиничните проучвания с продължителност до 12 седмици както за периферна, така и зацентрална невропатична болка, отслабване на болката е било наблюдавано до края на първатаседмица и се е запазило през целия период на лечение.
В контролирани клинични проучвания при периферна невропатична болка 35% от пациентите,лекувани с прегабалин, и 18% от пациентите на плацебо са имали подобрение с 50% наточковия резултат за оценка на болката. Сред пациентите без прояви на сънливост таковаподобрение е било наблюдавано при 33% от лекуваните с прегабалин и при 18% от пациентитена плацебо. При пациенти с прояви на сънливост терапевтичният отговор е бил 48% в групата спрегабалин и 16% в плацебо-групата.
В контролирано клинично проучване при централна невропатична болка 22% от пациентите,лекувани с прегабалин, и 7% от пациентите на плацебо са имали подобрение с 50% на точковиярезултат за оценка на болката. ЕпилепсияПрегабалин е проучен в 3 контролирани клинични проучвания с продължителност 12 седмиципри двукратен (ДПД) или трикратен (ТПД) дневен прием. Като цяло, безопасността иефективността при режими на дозиране ДПД и ТПД са били сходни.Намаление на честотата на припадъците е било наблюдавано до края на първата седмица.
Генерализирано тревожно разстройство
Прегабалин е проучен в 6 контролирани клинични проучвания с продължителност 4-6 седмици,едно проучване при пациенти в напреднала възраст с продължителност 8 седмици и еднодългосрочно проучване за превенция на рецидив с двойно-сляпа фаза на превенция на рецидивас продължителност от 6 месеца.
Облекчение на симптомите на ГТР, измерено чрез Скалата на Хамилтон за оценка натревожността (HAM-A), е било наблюдавано до края на първата седмица.В контролирани клинични проучвания (4-8 седмици продължителност) 52% от пациентите,лекувани с прегабалин и 38% от пациентите на плацебо са имали поне 50% подобрение в общиярезултат по НАМ-А от изходното ниво до крайната точка.
При контролирани проучвания, по-голяма част от пациентите, лекувани с прегабалин, сасъобщили за замъглено виждане, в сравнение пациентите, лекувани с плацебо, което еотзвучало в повечето случаи при продължително прилагане. Проведени са офталмологичниизследвания (включително изследване на зрителна острота, стандартно изследване назрителното поле и разширен фундоскопски преглед) при повече от 3 600 пациенти в рамкитена контролирани клинични проучвания. При тези пациенти зрителната острота е намалена при6,5% от пациентите, лекувани с прегабалин и при 4,8% от пациентите, лекувани с плацебо.Промени в зрителното поле са установени при 12,4% от лекуваните с прегабалин и 11,7% отлекуваните с плацебо пациенти. Фундоскопски промени са наблюдавани при 1,7% отлекуваните с прегабалин и 2,1% от лекуваните с плацебо пациенти.
10. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
Списък на помощните вещества
Капсулно съдържимо:
Лактоза монохидрат
Царевично нишесте
Талк
Състав на капсулата:
Желатин
Титанов диоксид (E171)
Натриев лаурилсулфат
Силициев диоксид, колоиден безводен
Пречистена вода
Взаимодействия на ЛИРИКА капсули 100 мг * 21
- Силно клинично значими взаимодействия (2)
- Умерено клинично значими взаимодействия (227)
- Виж подробно всички
Коментари към ЛИРИКА капсули 100 мг * 21