УНИФОРС ЦИНК табл. * 30
Арт. №: 30011943І. Какво представлява микроелементът цинк?
Цинкът е жизнено необходим микроелемент. Тъй като организмът не може да го произвежда сам, то дневният прием зависи от количеството му в храната. Не само хората, но и животните, и дори растенията, се нуждаят от този микроелемент. Без цинк не би имало живот, растеж и размножаване.
ІІ. Какви функции изпълнява цинкът в тялото?
Цинкът се съдържа във всички клетки, тъкани и органи на нашето тяло. В костите и мускулатурата, кожата, косата, половите органи, очите и черния дроб се намира в най-голямо количество. Като съставна част на ензимите (т.нар. биокатализатори) и други белтъчни вещества цинкът се явява незаменим за множество важни функции на организма.
ІІІ. Микроелементът цинк е необходим за:
- съпротивителните сили;
- растежа и развитието на организма;
- половото съзряване и репродуктивните функции;
- функцията на простатната жлеза и потентността;
- здрава кожа, коса и нокти;
- зарастването на рани;
- сетивните функции (зрение, обоняние, вкус);
- действието на някои хормони (напр. инсулин).
ІV. В какво се изразява цинковият дефицит?
Цинкът е особено важен за растежа и възстановяването на телесните клетки. Затова дефицитът е осезаем преди всичко в онези части на организма, където клетките често се подновяват или увеличават своя брой. Смущенията, предизвикани от недостиг на цинк, могат да се проявят със следните признаци:
- Коса: тънка, чуплива, без блясък, косопад, преждевременно побеляване;
- Кожа: суха, лющеща се, зачервявания, ранички в ъгълчетата на устните, забавено заздравяване на рани, възпаления на устната лигавица и езика;
- Нокти: изменения в структурата на ноктите, напр. напречни бразди, чупливост;
- Имунна система: предразположение към болести;
- Полови органи: недоразвитост на половите органи, намалени репродуктивни функции и потентност;- Сетивни органи: понижена чувствителност при вкусови и обонятелни възприятия, зрителни смущения (при виждане на тъмно).
V. Как може да възникне цинков дефицит?
1. Недостатъчен прием.
Едностранчивото хранене, вегетарианството или диетите, водят до постъпване на твърде малко цинк с храната. От здравословни съображения понякога се препоръчва приемането на животински продукти (съдържащи холестерол и мазнини) да се ограничи за сметка на растителните. Това може да доведе до недостиг на цинк, защото той се съдържа преди всичко в животинските продукти и от тях се усвоява по-добре, отколкото от растителните източници.
2.Увеличени нужди.
В някои ситуации организмът се нуждае от повече цинк, напр. при бременност и кърмене, при зарастване на рани, при инфекции и интензивни спортни занимания.
3.Нарушено усвояване.
Намалено усвояване на цинк се среща при чревни заболявания, висока консумация на алкохол, замърсяване на околната среда с тежки метали или при преобладаваща вегетарианска храна. Последната съдържа фитинова киселина, която възпрепятства усвояването на елемента.
4.Увеличени загуби.
Загуба на цинк може да се наблюдава през кожата, напр. при силно изпотяване, при кожни наранявания (преди всичко изгаряния) или заболявания. Големи количества цинк се отделят от организма с урината при диабетици. Възможно е и определени лекарства да предизвикат цинков недостиг в организма, напр. очистителни, отводняващи.
VІ. Недостигът на цинк е по-често срещан, отколкото предполагате.
Цинкът е един от най-значимите микроелементи в организма. Дефицитът в много случаи не се открива навреме и може да предизвика различни смущения. Затова трябва да следите дали приемате достатъчно цинк, ако спадате към една от следните рискови групи:
- диабетици;
- хора, лекуващи рани (след наранявания и операции);
- хора с кожни заболявания (невродермит и др.);
- вегетарианци;
- възрастни хора;
- активно спортуващи;
- страдащи от чревни заболявания (улцерозен колит);
- бременни и кърмещи жени;
- при честа употреба на алкохол.
Взаимодействия на УНИФОРС ЦИНК табл. * 30
- Умерено клинично значими взаимодействия (25)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (45)
- Виж подробно всички
Коментари към УНИФОРС ЦИНК табл. * 30