ТРИЗИДИН табл. * 30 АКТАВИС
Арт. №: 19000128
ЛИСТОВКА ЗА ПАЦИЕНТА
TRIZIDIN® ТРИЗИДИН
СЪСТАВ
Лекарствени вещества в една таблетка: Reserpine - 0,10 mg
Dihydroergocristine mesilate - 0,58 mg Clopamide - 5,00 mg
Помощни вещества: лактоза монохидрат, царевично нишесте, повидон К25, кросповидон, талк, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза. Таблетно покритие: еудражит, талк, макрогол 400, колоидален безводен силиций, сукроза, повидон К25, макрогол 6000, глицерол, акация спрей и оцветители (Е 171, Е 110).
ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА И ОПАКОВКА
Обвити таблетки.
По 10 броя таблетки в блистер от PVC/алуминиево фолио. По 3 блистера в една опаковка.
ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Балканфарма-Дупница АД, Ул. Самоковско шосе № 3 Тел. (0701) 2-42-81/2-90-21/29 Факс: (0701) 2-42-81/82; 2-81-62
ДЕЙСТВИЕ
Тризидин е комбиниран продукт, съдържащ резерпин, клопамид и дихидроергокристин. Резерпинът действа на ниво ЦНС и периферни нерви. Клопамид е диуретик, който понижава кръвното налягане като увеличава отделянето на вода и натрий от организма. Дихидроергокристин действа на нивото на ЦНС и разширява периферните кръвоносни съдове.
ПОКАЗАНИЯ
Лечение на артериална хипертония.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
- свръхчувствителност към някое от активните или помощните вещества, включени в състава на продукта, както и към сулфонамиди;
- трудно поддаваща се на лечение хипокалиемия (ниско ниво на калий в кръвта);
- тежко нарушение на бъбречната или чернодробната функции;
- остър инфаркт на миокарда или тежка недостатъчност на съдовете, кръвоснабдяващи сърцето;
- напреднала атеросклероза;
- данни за депресия в миналото;
- електрошоково лечение
- изострена язвена болест на стомаха;
- язвен колит;
СПЕЦИАЛНИ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ УПОТРЕБА
По време на лечение с Тризидин трябва редовно да се следят кръвните концентрации на калия. При повечето пациенти не се налага допълнителен внос на калий.
ЛЕКАРСТВЕНИ И ДРУГИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ
При едновременно лечение с Тризидин и с лекарства съдържащи литий, дозата на последните трябва да се намали.
Кортикостероидите и нестероидните противовъзпалителни средства (НПВС) могат да намалят отделянето на натрий и вода от организма, поради това при едновременно лечение с тези продукти и с Тризидин следва да се повиши дозата му.
Тризидин може да намали действието на оралните антикоагуланти (лекарства, потискащи кръвосъсирването) и на оралните антидиабетни лекарства (продукти за лечение на захарен диабет).
Алкохола или депресантите на ЦНС усилват потискащия ефект на Тризидин върху ЦНС, може да се наблюдава и повишаване на артериалното налягане. Тризидин може да намали лечебния ефект на леводопа, това налага корекция на дозата на един от двата или и на двата продукта.
При едновременно лечение с Тризидин и други диуретици, бета-блокери, нитрати, вазодилататори, барбитурати, антидепресанти (трициклични и SSRI) и фенотиазини се засилва понижаващият артериалното налягане ефект на продукта.
При едновременно лечение с Тризидин и МАО-инхибитори взаимно се усилва психотропния им ефект (ефекта им върху ЦНС). При пациенти, които едновременно с Тризидин приемат сърдечни гликозиди, глюкортикоиди или лаксативни (слабителни) лекарства е необходим контрол на електролитите, креатинина и глюкозата в кръвта. Тризидин може да намали отделянето на хинидин при едновременно лечение с двата продукта.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ПРИ СПЕЦИАЛНИ ГРУПИ ПАЦИЕНТИ
Пациентите в напреднала възраст са по-чувствителни към колебанията на артериалното налягане и кръвните нива на електролитите. При тях приложението на Тризидин изисква системен контрол. При пациенти с подагра Тризидин трябва да се назначава с особено внимание, тъй като може да доведе до повишаване на нивото на пикочната киселина в кръвта. В такива случаи Тризидин трябва да се замени с друг продукт, който не съдържа диуретик.
При пациенти с нарушения на бъбречната функция Тризидин, може да не доведе до очаквания ефект (достатъчно понижаване на артериалното налягане). При такива пациенти е необходим системен контрол на показателите за бъбречна функция и поради риск от задълбочаване на бъбречното увреждане.
Тризидин не се прилага по време на бременност и в периода на кърмене.
ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ СПОСОБНОСТТА ЗА ШОФИРАНЕ И РАБОТА С МАШИНИ
Да се прилага с повишено внимание при водачи на моторни превозни средства и работещи с машини, особено в началото на лечението.
ДАННИ ЗА ПОМОЩНИТЕ ВЕЩЕСТВА
Лекарственият продукт съдържа лактоза, поради което е неподходящ при хора с лактазна недостатъчност, галактоземия или глюкозен/галактозен синдром на малабсорбция.
Поради наличието на оцветителя ЕИО, лекарството може да причини алергичен тип реакции, включително астма. Рискът от алергии е по-голям при алергични към аспирин пациенти.
Лекарственият продукт съдържа глицерол, поради което въведен във високи дози може да причини главоболие, стомашно дразнене и диария.
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРАВИЛНАТА УПОТРЕБА
ДОЗИРОВКА И НАЧИН НА УПОТРЕБА
Дозирането и продължителността на лечението се определят от лекар!
Възрастни:
Начална доза: 1 таблетка дневно.
Обичайна доза: 1 таблетка дневно или през ден.
При тежка хипертония до 2-3 таблетки дневно, като дозата се увеличава
постепенно, с по 1 таблетка седмично.
Деца:
При деца безопасността и ефективността на продукта не е доказана.
ПРЕДОЗИРАНЕ
Симптоми: Гадене, повръщане, разстройство, горещи вълни, главоболие, световъртеж, жажда, мускулна слабост, ниско артериално налягане, забавена или неритмична сърдечна дейност, депресия, обърканост на съзнанието и кома.
Лечение: Стомашна промивка, симптоматично лечение и интензивно наблюдение на сърдечната дейност и водния баланс. Възстановява се електролитния баланс.
НЕЖЕЛАНИ ЛЕКАРСТВЕНИ РЕАКЦИИ
При поява на някои от описаните нежелани лекарствени реакции или на други неблагоприятни явления в хода на лечението е необходимо да уведомите Вашия лекар!
Нервна система - екстрапирамидни симптоми (при високи дози), депресия, сънливост, световъртеж.
Храносмилателната система - гадене, повръщане (рядко), повишена киселинност, токсичен хепатит (високи дози), преходен жлъчен застой.
Сърдечно-съдова система - забавена сърдечна дейност, нарушения кръвното налягане при рязко изправяне.
Дихателна система - запушване на носа, рядко влошаване състоянието при астма, задух.
Ендокринна система - периферни отоци, потискане на либидото и потентността, увеличаване на млечните жлези у мъже (високи дози). Кожа - рядко сърбеж и обриви с различен характер.
Кръв - промени в броя на кръвните клетки (неутропения, тромбоцитопения, аганулоцитоза).
Електролитни нарушения - промени в състава на електролитите в кръвта (хипокалиемия, хипохлоремия, хиперкалциемия, хипермагнезиурия).
СЪХРАНЕНИЕ
На сухо и защитено от светлина място, при температура под 25°С. Да се пази на място, недостъпно за деца!
СРОК НА ГОДНОСТ
3 (три) години от датата на производство.
Продуктът не трябва да се употребява след изтичане на срока на годност, обозначен върху опаковката.
Коментари към ТРИЗИДИН табл. * 30 АКТАВИС