Начало Е-Аптека Лекарства Без рецепта Болкоуспокояващи Главоболие SOPHARMA ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл.

ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл.

Арт. #16001646

ПАРАЦЕТАМОЛ СОФАРМА 120 mg/5 ml

сироп

Прочетете внимателно цялата листовка, тъй като тя съдържа важна за Вас информация.
Това лекарство се отпуска без лекарско предписание. Въпреки това, за да получите най-добри резултати от лечението, Вие трябва внимателно да спазвате инструкциите за употреба на лекарствения продукт.
• Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
• Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте Вашия фармацевт.
• Вие трябва да потърсите лекарска помощ, в случай че Вашите симптоми се влошават или не се подобряват след 3 дни.
• Ако някоя от нежеланите лекарствени реакции стане сериозна или забележите други, неописани в тази листовка нежелани реакции, моля уведомете Вашия лекар или фармацевт.

• В тази листовка:
1. Какво представлява Парацетамол Софарма и за какво се използва
2. Преди да приемете Парацетамол Софарма
3. Как да приемате Парацетамол Софарма
4. Възможни нежелани реакции
5. Как да съхранявате Парацетамол Софарма
6. Допълнителна информация

1. КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПАРАЦЕТАМОЛ СОФАРМА И ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА

Парацетамол Софарма сироп съдържа активно вещество парацетамол, което притежава изразено болкоуспокояващо и температуропонижаващо действие. Парацетамол Софарма сироп е предназначен за деца до 12-годишна възраст. Използва се за повлияване на болки и температура при: остри възпалителни заболявания на горните дихателни пътища; грип; инфекциозни заболявания като варицела, морбили, паротит; болки при никнене на зъби; за понижаване на повишена температура след имунизации.

2. ПРЕДИ ДА ПРИЕМЕТЕ ПАРАЦЕТАМОЛ СОФАРМА

Не използвайте Парацетамол Софарма сироп

• ако детето Ви е алергично (проявява свръхчувствителност) към активното вещество или към някоя от останалите съставки.
• ако детето Ви страда от тежки чернодробни заболявания.

Обърнете специално внимание при употребата на Парацетамол Софарма сироп

• ако детето има тежко бъбречно или чернодробно заболяване;
• когато болката или високата температура продължат повече от 3 дни или симптомите се влошат, или се развият някакви други симптоми, не продължавайте лечението преди да се консултирате с лекар.
• Това лекарство съдържа парацетамол. Други лекарства също съдържат това активно вещество. Не комбинирайте такива лекарства, за да не надвишите препоръчаната дневна доза.

Прием на други лекарства

Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако детето Ви приема или наскоро е приемало други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.
При ограниченото приложение при деца и препоръчвания режим на дозиране няма клинично значими лекарствени взаимодействия.
При продължителна употреба на високи дози парацетамол лечението може да се повлияе и риска от нежелани лекарствени реакции да се повиши, ако детето Ви приема едновременно:
• кумаринови антикоагуланти (лекарства, които намаляват съсирваемостта на кръвта)
• аспирин и други салицилати (с противовъзпалително действие)
• лекарства против повръщане (метоклопрамид, домперидон)
• противоепилептични лекарства (фенитоин, карбамазепин, фенобарбитал)
• антибактериални лекарства (изониазид, рифампицин, хлорамфеникол)
• циметидин (лекарство, повлияващостомашнатакиселинност). Ако лекарят назначи изследване на пикочна киселина или кръвна захар, трябва да го информирате, че детето приема парацетамол.

Употреба на Парацетамол Софарма с храни и напитки Сиропът е предназначен за деца.

По време на лечение с парацетамол не се препоръчва употреба на алкохол поради повишен риск от чернодробно увреждане.

Бременност и кърмене

Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на което и да е лекарство.
Този лекарствен продукт е предназначен за употреба в детска възраст.
Употребата на парацетамол не се препоръчва през първото тримесечие на бременността. В периода на кърмене може да се прилага при стриктно спазване на дневната лечебна доза и продължителността на лечебния курс.

Шофиране и работа с машини

Парацетамол Софарма сироп е предназначен за употреба в детска възраст.

Важна информация относно някои от съставките на Парацетамол Софарма сироп

•  Лекарственият продукт съдържа сорбитол 1,5 g/5 ml. Ако Вашият лекар Ви е казал, че детето Ви има непоносимост към някои захари, посъветвайте се с него, преди да дадете този продукт.
• Сиропът съдържа метил- и пропил парахидроксибензоат, които може да предизвикат алергични реакции (възможно е да са от забавен тип).
• В състава на продукта се съдържа аспартам, който е източник на фенилаланин и може да е вреден за хора с фенилкетонурия.
• Сиропът съдържа пропиленгликол, който може да предизвика алкохолоподобни симптоми (при количества над 200 mg/kg при деца).

3. КАК ДА ПРИЕМАТЕ ПАРАЦЕТАМОЛ СОФАРМА

Винаги използвайте Парацетамол Софарма сироп точно както Ви е казал Вашият лекар. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
Парацетамол Софарма сироп се прилага перорално. Лекарственият продукт е предназначен за приложение в педиатричната практика при деца до 12-годишна възраст. Препоръчваната дневна доза зависи от теглото на Вашето дете. Тя е 60 mg/kg/24h, разпределена на 4 приема, т.е., около 15 mg/kg на всеки 6 часа.
Ако имате съмнения, потърсете съвета на Вашия лекар. Лекарствената форма не е подходяща за дозиране при кърмачета под 3-месечна възраст.

Деца от 3 месеца до 1 година

По 2,5-5 ml (60-120 mg) 3-4 пъти дневно.

Деца от 1 до 6 години

По 5-10 ml (120-240 mg) 3-4 пъти дневно.

Деца от 6 до 12 години

По 10-20 ml (240-480 mg) 3-4 пъти дневно.

Ако е необходимо сиропът може да се прилага на 4 часа, но не повече от 4 дози за 24 часа. В случаи на тежко бъбречно заболяване интервалът между 2 приема не трябва да бъде по-малък от 8 часа. Курсът на лечение в детска възраст без консултация с лекар не трябва да бъде по-продължителен от 3 дни. Общата дневна доза Парацетамол при деца под 12 години не трябва да превишава 80 mg/kg.

Ако сте приели повече от необходимата доза Парацетамол Софарма сироп

В случаи на прием на висока доза от лекарствения продукт незабавно се консултирайте с лекар, дори ако детето се чувства добре.

Ако сте пропуснали да приемете Парацетамол Софарма сироп

Ако пропуснете една доза, нека детето Ви я приеме колкото е възможно по-скоро. Ако почти е станало време за следващата доза, дайте я на Вашето дете както обикновено. Не прилагайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата. Ако имате някакви допълнителни въпроси, свързани с употребата на този продукт, моля попитайте Вашия лекар или фармацевт.

4. ВЪЗМОЖНИ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ

Както всички лекарства, Парацетамол Софарма сироп може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.
Описани са няколко случая на намаляване броя на тромбоцитите в кръвта, намален брой на левкоцитите, анемия. В редки случаи се наблюдават прояви на свръхчувствителност, най-често от страна на кожата - сърбеж и обриви с различен характер, уртикария. От страна на дихателната система - затруднено дишане при предразположени пациенти, с проявена алергия към аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства. В много редки случаи може да има леки прояви от страна на стомашно-чревния тракт (гадене, повръщане). При високи дози е възможно нарушениена бъбречната функция. Продължителното приложение на високи дози може да доведе до увреждане на черния дроб, като ранните симптоми са гадене, повръщане, изпотяване и общо неразположение.
Ако някоя от нежеланите лекарствени реакции стане сериозна или забележите други, неописани в тази листовка нежелани реакции, моля уведомете Вашия лекар или фармацевт.

5. КАК ДА СЪХРАНЯВАТЕ ПАРАЦЕТАМОЛ СОФАРМА

Да се съхранява в оригиналната опаковка, на защитено от светлина място, при температура под 25°С. Да не се замразява.
Съхранявайте на място, недостъпно за деца.
Сиропът може да се използва до 1 месец след отваряне на бутилката.
Не използвайте сиропа след срока на годност, отбелязан върху опаковката.
Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.
Лекарствата не трябва да се изхвърлят в канализацията или в контейнера за домашни отпадъци. Попитайте Вашия фармацевт как да унищожите ненужните Ви лекарства. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.

6. ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Какво съдържа Парацетамол Софарма сироп

• Активното вещество е Парацетамол 120 mg в 5 ml сироп.

• Другите съставки са: сорбитол, метил парахидроксибензоат, пропил парахидроксибензоат, аспартам, пропиленгликол, натриев цитрат дихидрат, лимонена киселина монохидрат, макрогол 400, разтвор на натриев хидрогенсулфит, течна есенция „Екзо-тик", пречистена вода.

Как изглежда Парацетамол Софарма сироп и какво съдържа опаковката

Бистра, вискозна, безцветна до бледожълта течност, със специфичен плодов аромат и сладък вкус.
Сироп 125 ml в тъмна стъклена бутилка с алуминиева или пластмасова капачка или бутилка от полиетилентерефталат с пластмасова капачка, заедно с мерителна чашка и листовка в картонена кутия.

 

Притежател на разрешението за употреба и производител: СОФАРМА АД, ул. Илиенско шосе 16, 1220 София, България

ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ НА ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл.

  • Силно клинично значими взаимодействия (9)
  • Умерено клинично значими взаимодействия (32)
  • Маловажно клинично значими взаимодействия (39)
Виж подробно всички ›

ФАЙЛОВЕ ЗА СВАЛЯНЕ КЪМ ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл.

Аналози на ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл.

КОМЕНТАРИ КЪМ ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл.

ПАРАЦЕТАМОЛ сироп 125 мл. Е СВЪРЗАН КЪМ

КатегорияМаркаЗаболявания (МКБ)АнатомияФармакологични групи (Активни съставки):НовиниЛюбопитно