ЛИКОПОДИУМ D1000 пилули 10 г
Арт. №: 30051162ЛИКОПОДИУМ D1000 пилули 10 г
Принципи на хомеопатичното лечение
Хомеопатията е метод на лечение с над 200-годишна практика, разработен от немския лекар д-р Самуел Ханеман (1755 - 1843 г.). Хомеопатичното лечение се основава на принципа: "подобното лекува подобно" - т.е. дадено вещество, което прието в големи дози би предизвикало същите симптоми при здрави хора, в малки дози действа лечебно.
Какво представляват хомеопатичните лекарства?
Хомеопатичните лекарства представляват силно разредени субстанции на неорганични соли, минерали, растения, тъкани, отрови и др., които носят в себе си специфичното действие, характерно за веществото, от което са получени. Най-общо казано, действието на хомеопатичното лекарство се състои в подаването на сигнал към организма, който да мобилизира самооздравителните си сили на всички нива: умствено, емоционално и физическо.
Как се приготвя хомеопатичното лекарство?
Първата стъпка е приготвянето на изходящата субстанция. Тя може да бъде течен еквивалент (майчина тинктура) или суха субстанция, която се стрива и се размесва с носител (процесът се нарича тритурация).
Следват стъпките по разреждането и динамизирането, т.е. потенцирането на лекарството. Динамизирането (сукусирането) представлява енергично, повтарящо се разтръскване на разтвора на ръка с почукване в твърда повърхност.
Какво представляват различните потенции?
Потенцирането е последователното извършване на разреждане и динамизиране на хомеопатичното лекарство. При разреждането / смесването на една част от изходното вещество с девет части разтворител / носител, се получават т. нар. D-потенции (децимално разреждане). При С-потенциите (центисимално разреждане): една част от изходното вещество се разрежда / смесва с деветдесет и девет части разтворител / носител. Има и други видове потенции, но в практиката се използват предимно гореописаните.
Днес D-потенциите се използват често в Германия и редица други страни, като достъпни и практични за употреба от широк кръг пациенти, тъй като бързо повлияват основните симптоми и първопричината на заболяването. Колкото едно лекарство е повече разредено и динамизирано (например в потенция D 1000), толкова по-силно е хомеопатичното действие, но изборът на медикамент изисква терапевтичен опит.
За самолечение са подходящи предимно ниските и средни потенции (D6, D12, D30). Те дават възможност за първа и незабавна реакция за решаване на даден проблем. Можете да ги добавите в своята домашна аптечка за случаи като: настинки, грип и грипоподобни вирусни инфекции, възпаления на сливиците, алергии, травми, за възстановяване след боледуване и др.
При първи прояви на симптоми на остро заболяване можете да се доверите на съвета и на фармацевт, но при по-продължителни оплаквания, и/или хронични страдания, е необходима консултация с лекар-специалист.
Немски хомеопатичен съюз (DHU)
Повече от 50 години Немският хомеопатичен съюз (DHU) е един от водещите световни производители в областта на природните хомеопатичните медикаменти.
Корените на уникалния опит в хомеопатията на DHU са заложени от д-р Вилмар ШВабе, който преди повече от 150 г. открива първата хомеопатична аптека в света. Неговата книга - Pharmacopoea Homoeopathica Polyglottica, написана през далечната 1872 г., се явява крайъгълен камък в развитието на хомеопатията: тя е първата общоприложима и призната книга за стандартизация на хомеопатичните лекарства.
Философията на DHU интегрира вековния опит от употребата на натурални съставки и хомеопатични медикаменти с последните научни и клинични достижения на съвременната медицина. Немският хомеопатичен съюз създаде стандарт за безопасна, щадяща и ефективна грижа за здравето. Високото качество и широката продуктова гама допринасят за големия успех на продуктите на DHU, както в Германия, така и в над 40 страни по света.
Ликоподиум (Lycopodium)
Бухалковиден плаун
Изходен материал: Сухи зрели спори от растението.
- Всички състояния, при които имаме нарушение на метаболитния баланс - хиперурикемии, дислипидемии, нарушен глюкозен толеранс;
- Изразен егоцентризъм, склонност да обезценява всичко и всички около себе си, за да прикрие своята неувереност и чувство за малоценност.
Активни съставки
1. Минерални вещества - серен, алуминиев окис, силициев окис;
2. Мазнини, предимно ненаситени мастни киселини;
3. Алкалоиди - ликоподин, клаватин, клавотоксин със структура, сходна на морфина.
Патогенетични обекти
Храносмилателен тракт
- диспепсия с метеоризъм непосредствено след хранене с оригване и изпускане на газове;
- пирозис, усещане за парене в хранопровода, след хранене;
- подуване на корема в долната му част;
- конгестивна мигрена, свързана с храносмилателните смущения.
Урогенитален тракт
- много светла или мътна урина със склонност към хиперседиментация;
- изразена сухота на влагалището; импотенция при запазено либидо.
Лигавици
- възпаление, сухота на орофаринкса, обтурация на носните ходове, особено през нощта;
- дисфагия, облекчаваща се от топли напитки.
Кожа
- суха кожа с жълтеникав оттенък, с пигментни петна предимно по лицето;
- дерматози с изразен сърбеж и със склонност към хеморагии при разчесване;
- преждевременно посивяване на косата.
Нервна система
- психоастения с отслабване на паметта, тревожно безпокойство, неувереност;
- лицеви тикове.
Модалности
Подобрение
- от чист въздух, бавно движение;
- топли храни.
Влошаване
- сутрин при събуждане;
- от противоречия.
Области на приложение: психични оплаквания, сърдечно-съдови заболявания, заболявания на дихателните пътища, храносмилателния тракт, бъбреците, пикочните пътища, мъжките полови органи, двигателния апарат и кожата.
Гастроентерологични показания
- киселини; дисперсии; гастродуоденити;
- ацетонемични повръщания;
- хепатобилиарни нарушения - холецистит; цироза.
Оториноларингологични показания
- остри и обострени хронични хреми - сухи през нощта и изразена ринорея през деня;
- тонзилит; фарингит; синузит; бронхит.
Урологични показания
- бъбречнокаменна болест;
- простатизъм - при започващи, склеротични промени в простатната жлеза;
- пиелонефрит;
- уретрит; цистит.
Дерматологични показания
- екземи; псориазис; брадавици; дерматична микоза;
- хронични уртикарии, често пъти съпроводени с хиперкератоза.
Поведенчески нарушения
- деспотично, властно, доминиращо, арогантно поведение към семейството и към зависими от него хора, но раболепно отношение към всички, с по-високо положение;
- депресии с клинична изява на психосоматизация на проблема, сенестопатии;
- тикове (най-често лицеви) при децата и подрастващите.
Метаболитни нарушения
- подагра.
- умерени хиперлипидемии;
Основни симптоми: затруднена концентрация, разсеяност, липса на самоувереност, проява на голяма импулсивност спрямо подчинените, не търпи възражения, бързо засищане въпреки наличието на силен глад, желание за консумация на сладки неща и топли, течни храни, подуване на тялото, силен метеоризъм, непоносимост към прилепнали дрехи, камъни в жлъчката и бъбреците.
Самолечение:
- газове (метеоризъм), подуване на корема, лошо храносмилане, синдром на раздразнените черва;
- проблеми с косата.
Препоръка за прием на монопрепарати в D-потенции
Хомеопатията е много индивидуален терапевтичен метод и дозирането се определя предимно от силата на оплакванията и реактивността на организма. Въпреки това съществуват следните общи препоръки за прием:
Възрастни:
При остри състояния се приемат по 10 глобули от ниските потенции (D6, D10, D12) на всеки час (не по-често от 6 пъти на ден) до настъпване на подобрение. След това приемът се редуцира на 3 пъти дневно по 10 глобули.
Средните потенции (D30) се дават 1-2 пъти дневно по 10 глобули.
За деца:
Приемът е по същата схема като за възрастни, но количеството се различава:
- Деца от 0 до 1 година - по 3 глобули;
- Деца от 1 до 6 год. - по 5 глобули;
- Деца от 6 до 12 год. - по 7 глобули.
За приложение на високите потенции (D1000) се изисква индивидуално дозиране от терапевт.
Опаковка: 10 г.
Производител: DHU-ARZNEIMITTEL, Германия.
Коментари към ЛИКОПОДИУМ D1000 пилули 10 г