МОРСКА ИПОТЕКА И ПРИВИЛЕГИИ ВЪРХУ КОРАБ - АНА ДЖУМАЛИЕВА - СИЕЛА
Арт. №: 28000933МОРСКА ИПОТЕКА И ПРИВИЛЕГИИ ВЪРХУ КОРАБ - АНА ДЖУМАЛИЕВА - СИЕЛА
Морският транспорт и международният търговски обмен са тясно свързани. Превозите по море се извършват с кораби. По своята същност и правно регламентиране морските търговски кораби се различават съществено от другите превозни средства. Техният режим е с комплексен характер. Той е предмет на регулиране както от националните законодателства на отделните държави с различни по характер норми (частноправни и публичноправни), така и от международното право.
За своя собственик корабът може да бъде средство за кредитиране, но и да поражда отговорност. За кредиторите той представлява обезпечение. По своето естество потенциалните рискове, свързани с плаващия кораб, са много по-различни от тези при закупуване на недвижим имот или земя. Това определя необходимостта от създаване и развитие на специфични институти на морското право, а именно морските привилегии и ипотеки върху кораби, които въпреки голямото си търговско значение, се характеризират с висока степен на несигурност в международен план. Националните закони на отделните държави по отношение създаването и изпълнението на морски привилегии се различават доста едни от други. С цел тяхното хармонизиране през годините Международният морски комитет изготвя множество международни конвенции, с помощта на които се създава списък на морските привилегии и общи методи за тяхното изпълнение.
Настоящата книга цели анализиране на частноправните отношения, касаещи търговските кораби, и насочване на вниманието към съществуващата международна и вътрешна регламентация. Подобен подход е много важен в практически аспект, тъй като при осъществяване на търговската експлоатация, българските морски търговски кораби посещават чуждестранни пристанища, вследствие на което е възможно възникване на различни правни проблеми.
Изследваните частни правоотношения много често се преплитат с публичноправни моменти. Такива са националност на кораба, регистрация на корабите, право на плаване под знамето на конкретна държава, юрисдикция на държавата върху борда на кораба в чужди териториални води и в открито море и т.н. Всички тези въпроси придружават търговското корабоплаване от неговото възникване и многократно са обект на търсене на нормативни разрешения. Според исторически източници въпросите за морските привилегии и ипотека върху кораба са сред първите, които поставят началото на техния правен режим. Тезата се подкрепя и от факта, че в международното право тези проблеми са регламентирани още в началото на 20 век.
С цел усъвършенстване и развитие на българското национално морско законодателство, са разгледани въпроси de lege ferenda и такива, касаещи съответствието на вътрешното с международното право и възприетите вследствие на последното принципи. Направен е опит за намиране на отговор на ключови въпроси във връзка с частноправния режим на българските кораби, което предполага изследване на българското морско законодателство, историческото му развитие, съществуващите към настоящия момент международноправни актове и възприетите в други държави законодателни решения.
Процесите, отнасящи се до статута на кораба, и правоотношенията, свързани с него, са динамични и комплексни. На тази динамика и развитие българската морскоправна доктрина поради една или друга причина остава длъжник.
Ана Джумалиева е преподавател по "Международно частно право" и "Международно морско право" във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Защитава докторантура на тема "Вещноправен режим на българския морски търговски кораб в международното частно право" (2008) и доцентура на тема "Договор за наем на кораб" (2010). Написала е над 40 публикации в областта на морското частно право. Председател е на Комисията за защита от дискриминация, член на НС при Института по морско право и логистика ВСУ "Черноризец Храбър", член на УС на Сдружение "Българска асоциация по морско право" и секретар на списание "Проблеми на морското право" (от 2005).
Автор: Ана Джумалиева.
Издателство: Сиела.
Година на издаване: 2016 година.
Корица: мека.
Брой страници: 300.
Размери: 14.30 / 20.80 / 2.10 cm.
ISBN: 9789542821199.
Тегло: 370 грама.
Подобни продукти на МОРСКА ИПОТЕКА И ПРИВИЛЕГИИ ВЪРХУ КОРАБ - АНА ДЖУМАЛИЕВА - СИЕЛА
НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО: ОБЩА ЧАСТ - АЛЕКСАНДЪР СТОЙНОВ - СИЕЛА
ЛЕКЦИИ ПО ОБЩА ТЕОРИЯ НА ДЪРЖАВАТА - ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ - СИЕЛА
ПРЕДИЗВИКАЙ: НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТТА - АВТОРСКИ КОЛЕКТИВ - СИЕЛА
ПРАВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. ЧЕТВЪРТО ОСНОВНО ПРЕРАБОТЕНО И ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЖАСМИН ПОПОВА - СИЕЛА
СЪЩИНСКИ ПОЛОВИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ В ПРАКТИКАТА НА ВС И ВКС - ИВА ПУШКАРОВА - СИЕЛА
ОБЩЕСТВЕНАТА ОПАСНОСТ И БЪЛГАРСКОТО НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО - БОРИС ВЕЛЧЕВ - СИЕЛА
МОРСКА ИПОТЕКА И ПРИВИЛЕГИИ ВЪРХУ КОРАБ - АНА ДЖУМАЛИЕВА - СИЕЛА е свързан към
- 15 от най-красивите стихове от световната поезия
- Саргасум
- Мембранен транспорт
- Алготерапия - лечебните свойства на водораслите
- Пасивен транспорт
- Защо да притежавате повече книги, отколкото можете да прочетете
- Активен транспорт
- 20 от най-красивите изречения от световната литература
- Ползата от дишане на йодни пари на морето
- Ендоцитоза
Коментари към МОРСКА ИПОТЕКА И ПРИВИЛЕГИИ ВЪРХУ КОРАБ - АНА ДЖУМАЛИЕВА - СИЕЛА